سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 10 بهمن 1398 در ساعت 13 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

موارد استفاده ام دی اف چیست؟

معمولاً مقرون به صرفه تر از تخته سه لا یا چوب است. ام دی اف حفره یا شکاف ندارد بنابراین در همه جا سازگار است. ورق های ام دی اف دارای سطحی صاف و مناسب برای نقاشی یا حکاکی می باشند.  که به راحتی با اره عمود بر یا اره مویی جهت کارهای منبت کاری بریده می‌شوند بدون این که شکاف بخورد و یا از هم گسسته شوند.

محصول ساختمانی بسیار متنوع است که به دلیل مقرون به صرفه بودن  و قدرت دوام و استحکام بالا مورد استفاده قرار میگیرد.

یک ماده مهندسی شده که با ریختن بقایای چوب سخت یا چوب نرم به ذرات ریز  و ترکیب آنها با موم و رزین در اثر فشار دادن آنها با درجه حرارت بالا ساخته شده است که معمولا هم در بسیاری از پروژه های خانگی از جمله  موارد زیر کاربرد بسیار دارد :

مبلمان

کابینت و قفسه

کفپوش

وسایل تزیینی

جعبه بلندگو

دیوارپوش

درب و قاب درب

غرفه های سنتی و ساخت مجموعه تئاتر

مزایای ام دی اف

معمولاً مقرون به صرفه تر از تخته سه لا یا چوب است. ام دی اف حفره یا شکاف ندارد بنابراین در همه جا سازگار است. ورق های ام دی اف دارای سطحی صاف و مناسب برای نقاشی یا حکاکی می باشند.  که به راحتی با اره عمود بر یا اره مویی جهت کارهای منبت کاری بریده می‌شوند بدون این که شکاف بخورد و یا از هم گسسته شوند.

معایب ام دی اف

با قرارگیری در آب و مایعات دیگر مانند اسفنج آب را به خود جذب کرده و متلاطم می شود مگر اینکه به خوبی آب بندی شود.

بسیار سنگین است.

ام دی اف را نمی توان رنگ آمیزی کرد زیرا باعث خیس شدن و ایجاد شدن لکه در آن می شود.

ام دی اف به دلیل شکل گیری از ذرات کوچک،  پیچها را به خوبی نگه نمی دارد.

ام دی اف حاوی اوره فرمالدهید میباشد که هنگام برش  به جهت جلوگیری از استنشاق ذرات نیاز به استفاده از ماسک دارد.

ام دی اف دارای ضخامت های گوناگونی از جمله 2.5میل , 2.7میل , 3میل , 4میل , 6میل , 8میل , 10میل , 12میل , 16میل , 18میل , 20میل , 25میل , 32میل , 38میل می باشد. هر یک از ورق های ام دی اف به صورت کامل دارای ابعادی به اندازه 410*183 , 366*183 , 305*183 , 366*210 , 244*210 , 280*183 , 244*183 , 244*122 , 280*122 , 366*61.5 هستند که به صورت پالت های 20 ورقی , 25 ورقی , 28 ورقی , 30 ورقی , 31 ورقی , 32 ورقی , 35 ورقی , 36 ورقی , 40 ورقی بسته بندی و حمل می شوند.

نکات ام دی اف

از چکش استفاده نکنید

برای سوراخ کردن ام دی اف بهتر است از قبل سوراخی بر روی آن ایجاد کنید بعد پیچ را در آن قرار داده و اقدام به سوراخ کردن ام‌دی‌اف نمایید.

نگذارید خیس شود

ام دی اف در صورت قرار گرفتن در معرض آب ضخامت آن دوبرابر شده و متورم می شود و اگر به طور مداوم در معرض آب و مایعات و شرایط مرطوب قرار گیرد فرو می ریزد.  محصولات ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت وجود دارند که می‌توانند در مناطق با رطوبت بالا از جمله حمام ، اتاق لباسشویی مورد استفاده قرار بگیرند.  اما هیچ یک از آن ها ضد آب نیستند.

از صورت خود محافظت کنید

در صورت برشکاری بر روی ام دی اف طوفانی از گرد و غبار و ریزگردها و پودر در محیط ایجاد می شود که به همه جا و همه چیز نفوذ می کند بنابراین سعی کنید خارج از خانه ام دی اف را برش دهید.  و درصورت کار در خانه ورق های پلاستیکی را بر روی مبلمان، درهای ورودی و دریچه های هوا بکشید و یک ماسک گرد و غبار مناسب و محافظ چشم نیز به همراه داشته باشید.

یک اره اضافی نگه دارید

از انجا که برش در ام دی اف  دنده های اره را سریعتر از چوب ها یا تخته سه لا کند میکند و از بین میبرد یک تیغه اره اضافی همراه خود داشته باشید.

لبه های ام دی اف را انحنا دهید

از آنجایی که بعد از برش بر روی ام دی اف لبه های آن به صورت تیز و برنده می شود بنابراین بهتر است شما لبه ها را سوهان زده و آن ها را به شکل انحنادار در بیاورید یا از نوار لبه استفاده نمایید.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()