سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 20 خرداد 1396 در ساعت 11 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورق MDF , ورق MDP (نئوپان)

MDF مخفف Medium Density Fiberboard 

MDP (نئوپان) مخفف Medium Density Particleboard

    است.

در سال های گذشته (حدودا پانزده سال) MDF ها هنوز به گستردگی امروز وارد بازار نشده بودند و هنوز مصرف آن در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه رواج نداشت.

اندکی به گذشته برمی گردیم, از زمانی که بشر توانست از اشیا برای خود ابزار بسازد انقلاب بزرگی در زندگی بشر به وجود آمد.بشر از زمان های بسیار دور از چوب استفاده های بسیاری داشته.

از همان زمان های گذشته از چوب برای ساخت انواع اشیا و محصولات چوبی استفاده می شده .

حتی برای ساخت کمدها و محصولاتی شبیه به آن از چوب استفاده می کردند .

تا قرن 21 هنوز استفاده از چوب رواج داشت.تا جایی که نود درصد اشیا و وسایل منزل چوبی بود .

کم کم با روند افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به این محصول بسیار مهم برای ساخت محصولات متنوع , کم کم به فکر تولید محصولی جدید برای پاسخ گویی به نیاز جمعیت رو به رشد جهان افتادند. و محصولی از خرده چوب های درختان به صورت فشره به اسم نئوپان (MDP ) ساخته شد . نئوپان در واقع تشکیل شده از خرده چوب های یک نوع درخت خاص مثلا نئوپان درخت بلوط یا نئوپان درخت راش و ... بود که این نئوپان تولید شده در برابر رطوبت و عوامل دیگر بسیار مقاوم بود .

در سال های نه چندان دور و با افزایش تقاضا و نیاز جمعیت و به طبع آن نیاز به نئوپان , تولید کننده های نئوپان , برای ساخت نئوپان از هر درخت و هر خرده چوبی به صورت درهم در ساخت نئوپان استفاده نمودند . همین امر باعث کاهش کیفیت محصول نهایی نئوپان گردید به طوری که مقاومت چندانی در برابر رطوبت ندارند. 

البته درکنار آن محصول MDF مخفف Medium Density Fiberboard که از فیبر های چوبی و خمیر کردن آن تولید شده بود وارد بازار می شود . با ورود این محصول به بازار انقلابی دیگر در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه به وجود آمد.

به تدریج استقبال از محصول جدید آنقدر زیاد شده که تقریبا 90 درصد محصولات تولیدی در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه از MDF می باشد. 

MDF و MDP  ها هم اکنون در بسیاری از کشور ها از جمله ایران , چین , تایلند , اندونزی, روسیه , آلمان , اتریش , ایتالیا , اسپانیا , ترکیه و ... تولید می شوند.

 

MDF و MDP پس تولید به دوصورت خام یا روکش شده(رنگی) در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت برای روکش شدن به کاخانه های روکش فرستاده می شوند .

 

در کارخانه های ملامینه با گذاشتن کاغذ ملامینه در زیر و روی  MDF و MDP وبا فشار دستگاه های بزرگ پرس MDF و MDP ملامینه تولید می شود و برای استفاده به بازار عرضه می گردد .

                     

 و یا MDF ها برای روکش شدن به کاخانه های روکش هایگلاس فرستاده می شود و درانجا روکش های براق هایگلاس که از جنس PVC  هستند با چسب های مخصوص پرس می شوند و MDF های هایگلاس تولید می شود و برای استفاده به بازار عرضه می گردد.

ابعاد MDF و MDP ها : 410*183 , 366*183 , 244*183, 366*210 , 244*122 , 280*122 , 366*61.5 و دیگر سایزهای مورد نیاز

ضخامت : 3میل , 4میل , 6میل , 8میل , 10میل , 12میل , 16میل , 18میل , 20میل , 25میل , 32میل , 38میل .

تعدادی از کاخانه های تولید MDF و MDP عبارت اند از: آرین سینا , لوح سبز , پارس , نئوپان آمل , نئوپان پارس , فومنات , گنبد , پانیذ و ... . 

از MDF ها در صنعت دکوراسیون و کابینت آشپزخانه برای تولید محصولات زیر نیز استفاده می شود : صفحه کابینت , پروفیل های ام دی اف , پارکت , سرستون , پایه مبل و دیوارکوب و ... .

 

 

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()